Мова інтерфейсу і ліцензійність Windows 7

Обсуждение вопросов связанных с различными вариантами легализации ПО

Модераторы: Bohdan, uaccadmin, Sergey

Мова інтерфейсу і ліцензійність Windows 7

Сообщение OstJoker » Вс янв 15, 2012 11:16 pm

Працюю в державному університеті сисадміном, цікавить питання.
Чи порушується ліцензійна угода, якщо на компютер з наколейкою Windows 7 Starter Russian встановити таку ж саму ОС Windows 7 Starter тільки українську?
Оскільки опинився в двіччі курйозній ситуації:
1. В постачальників тупо не можна замовити українску систему, не знав що з ліцензіями на ОС може бути дефіцит.
2. Дейякі фанатики-поборники національної ідеї серед студентів ВУЗу виступають категорично проти російської ОС на компютерах університету і потрібно щось робити з вже існуючими ліцензіями.
Прошу поділитися досвідом, оскільки відносно недавно привчаємо керівництво університету, що програмне забезпечення теж потрібно купувати а не ставити піратки і тому в питаннях ліцензійності мало досвіду.
OstJoker
Начинающий участник

Re: Мова інтерфейсу і ліцензійність Windows 7

Сообщение Бернатович » Пн янв 16, 2012 9:27 am

Лицензионность (легальность использования) продуктов Майкрософт определяется не локализацией (языком интерфейса), а продуктовым ключом, который находится на стикере - сертификате подлинности (наклейке). Соответственно несовпадение продуктового ключа (а он естественно при установке с украиноязычного дистрибутива будет другим) однозначно будет определяться как контрафактность (нарушение авторских прав) продукта.
Какой выход? – информировать (желательно официально) руководство университета об этом. Ведь ответственность несет, прежде всего руководитель, а не только админ.
Если Вами доступны программы, которые заменят интерфейс с русского на украинский, то нарушение небольшое и вряд ли кто будет придираться – в этом случае подсчитать материальный ущерб будет невозможно. Да и национально озабоченные будут довольны.
Следует также учесть, что с приходом неамериканско ориентированного руководства Украины, США в ближайшее время (если правда не начнут войну против кого-то) введут торговые санкции против Украины из-за плохой защиты авторских прав. Для этого уже подготовлен релиз от 29 декабря 2011 года, который в феврале станет основой санкций:
http://www.iipa.com/pdf/2011_Dec29_Ukra ... ission.PDF
В релизе упомянуто пиратство в госучреждениях, компьютерных клубах и прочая. Выводы и рекомендации - очень жесткие и уж конечно до февраля, когда принимаются санкции правительство не успеет, так что санкции наступят со всеми вытекающими для нас последствиями.
Если нужно - могу сделать перевод этого релиза.
Напомню, что до Ющенко, Украина 5 лет определялась США как самая пиратская страна мира. С приходом Ющенко все санкции были сняты и США снял с Украины этот «почетный» титул. Сейчас ситуация изменилась и США вспомнили о нарушении авторских прав.
Для руководителей клубов: в приведенном выше отчете даются резкие оценки не только пиратству в госучреждениях, но и пиратству в компьютерных клубах, так что следует ожидать в марте активизации проверок – ведь торговые санкции пребольно ударят по крупному бизнесу и он естественно включит на полную свое лобби как в администрации Президента так и в Парламенте.

Для отказавшихся от русского языка:

Ліцензійність (легальність використання) продуктів Майкрософт визначається не локалізацією (мовою інтерфейсу), а продуктовим ключем, який знаходиться на стікері - сертифікаті автентичності (наклейці). Відповідно розбіжність продуктового ключа (а він природно при установці з україномовного дистрибутиву буде іншим) однозначно буде визначатися як контрафактність (порушення авторських прав) продукту.
Який вихід? - Інформувати (бажано офіційно) керівництво університету про це. Адже відповідальність несе, перш за все керівник, а не тільки адмін.
Якщо Вами доступні програми, які замінять інтерфейс з російської на українську, то порушення невелике і навряд чи хто буде чіплятися - в цьому випадку підрахувати матеріальні збитки буде неможливо. Та й національно стурбовані будуть задоволені.
Слід також врахувати, що з приходом неамериканською орієнтованого керівництва Україною, США найближчим часом (якщо правда не почнуть війну проти когось) введуть торговельні санкції проти України через поганий стан захисту авторських прав. Для цього вже підготовлено реліз від 29 грудня 2011 року, який у лютому стане основою санкцій:
http://www.iipa.com/pdf/2011_Dec29_Ukra ... ission.PDF
У релізі згадано піратство в держустановах, комп'ютерних клубах, тощо. Висновки та рекомендації - дуже жорсткі і звичайно до лютого, коли приймаються санкції уряд не встигне прийняти ніяких заходів,так що санкції настануть з усіма витікаючими для нас наслідками.
Якщо потрібно - можу зробити переклад цього релізу.
Нагадаю, що до Ющенка, Україна 5 років визначалася США як сама піратська країна світу, С приходом Ющенка всі санкції були зняті і США зняв з Україною цей «почесний» титул. Зараз ситуація змінилася і США згадали про порушення авторських прав в Україні.
Для керівників клубів: у наведеному вище звіті даються різкі оцінки не тільки піратству в держустановах, а й піратству в комп'ютерних клубах, так що слід чекати в березні активізації перевірок - адже торговельні санкції боляче вдарять по великому бізнесу і він природно включить на повну своє лобі як в адміністрації Президента так і в Парламенті.
Последний раз редактировалось Бернатович Пн янв 16, 2012 12:25 pm, всего редактировалось 1 раз.
Бернатович
Член правления

Сообщение OstJoker » Пн янв 16, 2012 11:54 am

Дякую за розгорнуту відповідь двома мовами, в принципі я не відношуся до тих фанатиків-поборників і мені особисто всеодно який інтерфейс в програмного забезпечення, український, російський чи англійський.
Стосовно мови ОС і ліцензійності, наскільки відомо, змінити легально мову можна лише в віндовс 7 Максимальна, - найдорожчій редакції ,але таких в нас взагалі немає, тому доведеться нам змиритися з існуючими російськими ліцензіями і шукати надалі українські, питання зясовано.
Щоб не створювати нової теми, цікавить ще один нюанс, мені вдалося добитися в керівництва включення в ціну нових компютерів при купівлі і ціни на програмне забезпечення, тому всі нові компютери тепер йдуть виключно з ліцензійним ПЗ + безкоштовні програми, АЛЕ раніше ситуації була інша і є велика кількість ПК без ліцензій. Тому виникає два питання питання:
1. У разі перевірки і виявленні порушення авторських прав, хто несе відповідальність? Як встановлюються винні особи? Оскільки я як ніхто зацікавлений в ліцензійному ПЗ, але на даний час заклад не взмозі відразу закупити ліцензії на всі компютери, або навіть якби був взмозі, не я вирішую питання про закупку і ніяк не можу заставити керівництво це зробити, як бути в цій ситуації?
2. З труднощами, але здійснили перехід на безкоштовні аналоги платного ПЗ, наприклад з MS Office на OpenOffice. Але деякі працівники приносять флешкою на роботу і копіюють на компютери портативні версії того ж MS Office і користуються ним незважаючи на заборону, для цього їм не потрібні ні права адміністратора, ні доступ в реєстр, програми не прописуються в реєстр. Хто в такому випадку несе відповідальність за порушення авторських прав?
Може на форумі є юристи, які можуть відповісти, чи люди, що стикалися з даними ситуаціями, оскільки питання досить серйозне і хочеться вберегтися від можливих проблем в майбутньому. Заздалегідь дякую.
OstJoker
Начинающий участник

Сообщение Бернатович » Пн янв 16, 2012 12:23 pm

OstJoker писал(а): мені вдалося добитися в керівництва включення в ціну нових компютерів при купівлі і ціни на програмне забезпечення, тому всі нові компютери тепер йдуть виключно з ліцензійним ПЗ + безкоштовні програми, АЛЕ раніше ситуації була інша і є велика кількість ПК без ліцензій. Тому виникає два питання питання:
1. У разі перевірки і виявленні порушення авторських прав, хто несе відповідальність? Як встановлюються винні особи? Оскільки я як ніхто зацікавлений в ліцензійному ПЗ, але на даний час заклад не взмозі відразу закупити ліцензії на всі компютери, або навіть якби був взмозі, не я вирішую питання про закупку і ніяк не можу заставити керівництво це зробити, як бути в цій ситуації?
2. З труднощами, але здійснили перехід на безкоштовні аналоги платного ПЗ, наприклад з MS Office на OpenOffice. Але деякі працівники приносять флешкою на роботу і копіюють на компютери портативні версії того ж MS Office і користуються ним незважаючи на заборону, для цього їм не потрібні ні права адміністратора, ні доступ в реєстр, програми не прописуються в реєстр. Хто в такому випадку несе відповідальність за порушення авторських прав?
Може на форумі є юристи, які можуть відповісти, чи люди, що стикалися з даними ситуаціями, оскільки питання досить серйозне і хочеться вберегтися від можливих проблем в майбутньому. Заздалегідь дякую.

1. Включение стоимости программы при оплате счета за купленные компьютеры никоим образом не доказывает их лицензионность. Признаками лицензионности программ Майкрософт являются либо сертификаты подлинности (наклейки) либо письменный документ на английском языке изготовленный в Ирландии с печатью и подписями о закупке корпоративной или академической лицензии на несколько компьютеров в Вашу организацию - таковы требования правообладателя, а он имеет исключительные права на это и никто другой.
2. Поскольку в соответствии с законом ответственность несут и те кто покупает и те кто использует, то очень важно официально уведомить (не заставить, а именно уведомить руководство) о наличии пиратки на компьютерах. Это будет доказательством, что вы сделали все что могли и к Вам претензий не будет. Без этого руководство как правило в случае проверки сбрасывает вину на администраторов, не попадайтесь на это.
3. Администраторы серьезных учреждений как правило подписывает обязательство следить за появлением на компьютерах нелицензионного ПО. В этом случае только Вы будете нести ответственность за установленные пользователями нелицензионные программы. Администраторы в таком случае регулярно чистят диски от пиратки
4. Никакие юристы здесь не нужны - ваши вопросы предельно просты и понятны. Клубы сталкиваются с ними уже более 10 лет.
Бернатович
Член правления

Сообщение OstJoker » Пн янв 16, 2012 12:55 pm

1. Можливо я не правильно висловився, я мав наувазі включення в ціну вартості ліцензій = покупка ЕОМ версій ОС + інші програми якщо потрібно. Тобто наклейка є і всі необхідні документи теж. Тобто голе залізо купується лише у випадку, якщо туди потім встановлюватиметься бекоштовний Юнікс чи Лінукс. Така практика мала б бути з самого початку, але як казав наш екс-президент: "Маємо те що маємо".
2. Керівництво знає, але не зовсіфм розумію що значить офіційно повідомити, якщо мається наувазі моя заява з підписом, то від одного юриста почув думку, що така заява може лише усугубити моє становище, бо буде доказом, що я знав про існування піраток, тому мабуть досить спірний момент.
3. Щодо зобов"язань, ніякого спеціального документа щодо слідкування за легальністю ПЗ при прийнятті на роботу я точно не підписував, більше того, для моєї посади немає навіть чітко визначених посадових інструкцій (в трудовому законодавстві вони визначені як бажані, але не обовязкові). Тому в дані ситуації взагалі сумнівно визначити який працівник за що відповідає. Єдине що є, це матеріальна відповідальність за 30 компютерів в одному з класів, на яких мною встановлено тріальні версії ОС віндовс 7 і безкоштовне ПЗ.
4. Згадав про юристів, оскільки питання стосуються закону і відповідальності за його порушення. Та і в компютерних клубах є конкретний власник підприємець, в моєму ж випадку, це юридична особа і державний заклад і мені просто не відомо жодного прецеденту серед держ установ, коли була проведена перевірка, встновлено винних і збитки і доведено справу до суду, щоб на основі нього зробити якісь конкретні висновки, можливо в практиці деяких юристів таке траплялося і можуть поділитися досвідом.
Проте мені цікаво будь-яка інформація з даного питання, бо усі мої потуги щось дізнатися на нашому юридичному факультеті з даного питання, закінчувалися знизуванням плечима, або якоюсь загальною відповіддю.
Последний раз редактировалось OstJoker Пн янв 16, 2012 10:23 pm, всего редактировалось 1 раз.
OstJoker
Начинающий участник

Сообщение Бернатович » Пн янв 16, 2012 6:22 pm

Было уже много случаев привлечения к ответственности госучреждений за пиратку. Об этом в прессе говорил Шимкив - глава Майкрософт Украина. По моей судебной практике недавно было громкое дело о пиратке в школах Запорожья, в железнодорожном лицее в Киеве, и надеюсь скоро узнаете из прессе о глобальной проверке в КМУ.
На академические лицензии Майкрософт дает самые большие скидки.
Руководство захваченной организации как правило пытается все свалить на сисадмина, вот почему полезно хотя бы при свидетелях предупредить руководство. Наивно-юридическая мулька о том, что «я ничего не знал» на судей не действует, они не признают за ИТ-профессионалами «субъективный фактор» и не освобождают от ответственности спецов по такому фактору.
Бернатович
Член правления

Вернуться в Легализация ПО